Search  
 موقعیت شما: news
 عضویت     ورود به سیستم  
 رضایت نامه حداقل  
افزودن محتوا

ممیزی املاک

با گسترش شهر ها از نظر وسعت و کثرت جمعیت،ارائه و توزیع خدمات شهری به امری تخصصی و پیچیده تبدیل شده که نیازمند برنامه ریزی های فنی و اصولی است. دراین راستا مهمترین ابزار مورد نیاز در اختیار داشتن اطلاعات جامع شهری و امکان دسترسی سریع به آمارهای اطلاعاتی است .
بدین منظور انجام ممیزی شهر  توسط شهرداری در چارچوب تشکیل بانک اطلاعات شهر که می بایست پاسخگوی نیازهای مدیران ،کارشناسان واحدهای مختلف و مودیان در ابعاد مختلف باشد. امروزه با رشد روز افزون جمعیت، شاهد گستردگی شهرها و در نتیجه پیچیدگی انجام امور روزمره شهروندان هستیم که دسترسی به مراکز را با مشکل و صرف وقت زیاد مواجه ساخته است. آنچه باعث کاستن از مشکلات و تسهیل در انجام امور می‌شود مدیریت مدرن شهری است که ابزارهایی را می‌طلبد . داشتن اطلاعات صحیح یکی از این ابزارها است که می‌توان به آمار و اطلاعات املاک، آپارتمان‌ها، معابر و... اشاره كرد و این امر از طریق انجام درست ممیزی املاک حاصل می‌شود .
ثبت و نگهداری سوابق املاک، معابر و مشاغل در سیستم، آگاهی از اطلاعات به روز از وضعیت موجود تمام املاک، معابر و مشاغل در سطح شهر نظیر تعداد، مساحت، کاربری‌ها و... از جمله فواید اجرای عملیات ممیزی و برداشت اطلاعات است.چراکه اطلاعاتی که توسط نیروهای ممیزی به ثبت می رسد در آینده مبنای عملکرد شهرداری ها قرار خواهد گرفت، لذا در ثبت و ورود اطلاعات باید دقت و حساسیت ویژه ای اعمال شود. توجه به ممیزی املاک باید یک رویه و قانون برای شهرداری باشد .
ممیزی املاک برابر قانون هر پنج سال يك بار باید به اجرا درمی آید.همانگونه که توسعه شهری، حمل و نقل فضای سبز دارای اهمیت است طرح ممیزی املاك نیز در خور توجه است.
جمع آوری اطلاعات، مشخصه اصلی طرح ممیزی املاک است
این طرح یکی از مهمترین فعالیت های شهرداری ها جهت به روز رساني پايگاه اطلاعات املاک جهت مديريت شهر است .
كمك به عمران، توسعه و آباداني بيشتر و رضايت مندي شهروندان از خدمات درخواستي شهرداري، تخصيص امكانات براساس نياز در محدوده قانوني شهر از مهمترين فوايد و مزاياي اين طرح می باشد. ممیزی املاک شامل تولید اطلاعات شهری خاص املاک، ساختمان‌ها، واحدهای صنفی و... است که توسط گروه‌های ویژه و آموزش دیده و ثبت اطلاعات بر روی فرم‌های مشخص انجام می‌پذیرد .
مشخصه ویژه طرح ممیزی املاک  برداشت و جمع آوری اطلاعات املاک می باشد که ثبت و نگهداری سوابق املاک، معابر و مشاغل در سیستم، آگاهی از اطلاعات به روز از وضعیت موجود تمام املاک، معابر و مشاغل در سطح شهر نظیر تعداد، مساحت، کاربری‌ها و... از جمله فواید اجرای عملیات ممیزی و برداشت اطلاعات است، که در حال حاضر این اطلاعات با کمک ابزارهای روز دنیا و نرم افزارهای یارانه‌ای گردآوري مي‌شود .
فقدان سيستم مكانيزه و به روز اطلاعات املاك یکی از معضلات ثبت اطلاعات است. اجرای طرح ممیزی املاک باعث می شود برنامه ریزی های آینده شهرسازی بر اساس اطلاعات دقیق صورت گیرد. قانون نوسازی و عمران شهری ، شهرداریها را مکلف کرده که هر 5 سال یکبار املاک را ممیزی کنند .

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (180)
کد خبر: 172

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

 تمام حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت شاهکارسازان آذربایجان می باشد