Search  
 موقعیت شما: news
 عضویت     ورود به سیستم  
 رضایت نامه حداقل  
افزودن محتوا

تعهد و تخصص لازمه توسعه پایدار با طرح ممیزی املاک

اطلاعات و داده‌ها نقش موثری در مدیریت شهری دارد، توجه به ممیزی املاک باید یک رویه و قانون برای شهرداری باشد.

طرح ممیزی املاک جزو امور اساسی و زیربنایی در مدیریت شهری است که هر پنج سال يك بار باید به اجرا در آید.

اطلاعات و داده‌ها نقش موثری در مدیریت شهری دارد زمانی که اطلاعات و داده‌های درست در اختیار افراد باشد به قطع تصميمات به درستی اتخاذ می‌شود،  در گذشته تصمیماتی که اتخاذ مي‌شد مبتنی بر فرضیات بود، اما اكنون همه چیز به درستی و بر روی اصول انجام مي شود.

بنظر بنده  توجه به ممیزی املاک از جمله امور و اساسی برای شهرداری است. این موضوع باید یک رویه و قانون برای شهرداری باشد.

همانگونه که توسعه شهری، حمل و نقل فضای سبز دارای اهمیت است طرح ممیزی املاك نیز در خور توجه است.

جمع آوری اطلاعات، مشخصه اصلی طرح ممیزی املاک است

مشخصه ویژه طرح ممیزی املاک برداشت و جمع آوری اطلاعات است در حال حاضر این اطلاعات با کمک ابزارهای روز دنیا و نرم افزارهای رایانه‌ای گردآوري مي‌شود.

در طرح ممیزی حتی یک اشتباه پذيرفتني نيست

داشتن دقت در انجام طرح ممیزی املاک اساس كار است در همه امور اشتباهاتی صورت می‌گیرد که امری عادی شده، اما در طرح ممیزی حتی یک اشتباه پذيرفتني نيست.

درطرح ممیزی املاک همه سازمان‌ها، نهادها و مردم باید در راستاي هر چه بهتر اجرا شدن این طرح همکاری کنند.

ممیزی املاک شامل تولید اطلاعات شهری خاص املاک، ساختمان‌ها، واحدهای صنفی و... است که توسط گروه‌های ویژه و آموزش دیده و ثبت اطلاعات بر روی فرم‌های مشخص با اقلام اطلاعاتی مورد نظر مصرف کننده انجام می‌پذیرد.

امروزه با رشد روز افزون جمعیت، شاهد گستردگی شهرها و در نتیجه پیچیدگی انجام امور روزمره شهروندان هستیم که دسترسی به مراکز را با مشکل و صرف وقت زیاد مواجه ساخته است. آنچه باعث کاستن از مشکلات و تسهیل در انجام امور می‌شود مدیریت مدرن شهری است که ابزارهایی را می‌طلبد و داشتن اطلاعات صحیح یکی از این ابزارها است که می‌توان به آمار و اطلاعات املاک، آپارتمان‌ها، معابر و... اشاره كرد و این امر از طریق انجام درست ممیزی املاک حاصل می‌شود.

ثبت و نگهداری سوابق املاک، معابر و مشاغل در سیستم، آگاهی از اطلاعات به روز از وضعیت موجود تمام املاک، معابر و مشاغل در سطح شهر نظیر تعداد، مساحت، کاربری‌ها و... از جمله فواید اجرای عملیات ممیزی و برداشت اطلاعات است.

با هدف جمع آوري اطلاعات، دسترسي آسان و مكانيزه نمودن سيستم پاسخگويي، املاك سطح شهر   مميزي مي شوند .

در گذشته فقدان سيستم مكانيزه و به روز اطلاعات املاك اشهر  به طور جدي احساس مي شد.

 ابتدا نيروهاي مورد نياز طرح آموز ش هاي لازم را فرا مي گيرند تا اين امر به طور دقيق و صحيح اجرايي شود.

كمك به عمران، توسعه و آباداني بيشتر و رضايت مندي شهروندان از خدمات درخواستي شهرداري، تخصيص امكانات براساس نياز در محدوده قانوني شهر از مهمترين فوايد و مزاياي اين طرح است.

با درخواست تعامل دو سويه و همكاري هاي لازم از سوي شهروندان با ماموريني كه براي مميزي املاك به درب منازل مراجعه خواهند نمود ماموريني كه داراي حكم ماموريت عكس دار ممهور به مهر شهرداري هستند در حضور مالكين املاك، از نظر عمراني و ساخت وساز موارد مورد نياز را مميزي مي كنند.

همانطور كه از سوي شهرداري طي اطلاعيه هاي مختلف اين موضوع در سطح شهر اطلاع رساني خواهد شد به منظور پرهيز از اتلاف وقت، شهروندان مي بايست مدارك مورد نياز از قبيل سند مالكيت، پروانه يا پايانكار ساختماني، قبوض آب و برق و گاز و تلفن، مدارك شناسايي و آخرين فيش يا مفاصاحساب نوسازي و يا هر گونه گواهي ديگر را به مامورين مذكور ارايه نمايند.

در صورت عدم همكاري، ملك مورد نظر طبق قوانين موجود به صورت علي الراس مميزي خواهد شد.

ممیزی املاک شهری یکی از مهمترین فعالیت های شهرداری ها جهت به روز رساني پايگاه اطلاعات املاک شهرداري جهت مديريت شهر، شناسايي املاک و کاربري هاي آنان جهت برنامه ريزي هاي مديريتي و اخذ عوارض از شهروندان، شناسايي مصالح و تراکم بافت ساختماني و برنامه ریزی مدیریت بحران می باشد.

 مراحل انجام طرح ممیزی املاک  شامل مراحل ؛ میدانی ، آنالیز اطلاعات ، کنترل اولیه ، کنترل ثانویه ، ارجاع به شهرداری ، تطبیق ، ورود اطلاعات به نرم افزار ممیزی ، ارسال اطلاعات خروجی نرم افزار به درب منازل جهت تایید اطلاعات و سپس مرحله ادغام و اختصاص کد می باشد. در بخش میدانی ، ممیزین به محل مراجعه و7 فرم را تکمیل و اطلاعات را احصاء و به متراژ ملک می پردازند ، سپس این اطلاعات در محل پروژه  آنالیز و فرم ها به شکل تکمیل شده بازنویسی و کنترل می شوند و به منظور کنترل ثانویه به دستگاه ناظر ارجاع داده می شود .

پس از کنترل ثانویه اطلاعات به شهرداری سپرده می شود و در مرحله تطبیق پرونده های موجود در شهرداری با اطلاعات به دست آمده تطبیق می یابد کار ورود اطلاعات به نرم افزار ممیزی شروع می شود که در نهایت خروجی آن ، اطلاعاتی است که به درب منازل ارسال می شود ودر این مرحله صاحبان املاک دو ماه فرصت دارند تا در صورت هرگونه اعتراض نسبت به متراژ یا اطلاعات ملک خود ، با مراجعه به شهرداری   مراتب را اعلام و یا مدارک کاملتری ارائه دهند و درخواست ممیزی مجدد بکنند ، در غیر این صورت به منزله صحت و تایید اطلاعات قلمداد می شود و سپس مرحله ادغام به اجرا در می آید که در این مرحله پرونده های املاک موجود در شهرداری با پرونده های طرح ممیزی ادغام و با یک کد مخصوص در شهرداری نگهداری می شوند .

اجرای طرح ممیزی املاک باعث می شود برنامه ریزی های آینده شهرسازی بر اساس اطلاعات دقیق صورت گیرد. قانون نوسازی و عمران شهری ، شهرداریها را مکلف کرده که هر 5 سال یکبار املاک را ممیزی کنند ولی متاسفانه تا کنون هیچ یک از شهرهای کشور موفق به انجام کامل آن نشده اند

اجرای  GIS   یکی دیگر از بخشهای طرح می باشد که با اجرای آن و پس از نصب اطلاعات در نرم افزار تحت وب ، هر فردی می تواند به صورت غیر حضوری اطلاعات ملک خود را بگیرد یا امور مربوط به ملکش را پیگیری و یا فیشهای صادر شده را از طریق پایانه های بانکی ، تلفنبانک یا اینترنت پرداخت نماید .

 از مزایای طرح ممیزی املاک به موارد ذيل مي توان اشاره نمود :

-عدم نیاز به رویت ملک از تاریخ ممیزی تا دو سال بعد از آن در صورت خرید و فروش

- ارائه خدمات شهری بیشتر از قبیل جمع آوری زباله ، تنظیف و .... برحسب املاک موجود

- تخصیص امکانات اتوبوسرانی و تاکسیرانی

- تخصیص فضای سبز و رسیدگی به امکانات موجود فضای سبز و پارک بر حسب املاک موجود

- ارائه خدمات سریع و بهتر در هنگام خرید و فروش املاک

- ارائه خدمات عمرانی ، خصوصاً آسفالت کاری

- فضاسازی شهری و اصلاح یا احداث معابر جدید

- تامین فضاهای فرهنگی و ایجاد اماکن ورزشی به صورت منطقه ای و حوزه ای

- روانسازی ترافیک شهری بر حسب تجمیع املاک در یک منطقه یا حوزه

- کمک به عمران ، توسعه ، آبادانی هرچه بیشتر و رضایتمندی شهروندان از خدمات درخواستی از شهرداری

- مکانیزه نمودن سیستم پاسخگویی به شهروندان در قبال اطلاعات درخواستی

- توزیع عادلانه امکانات و فضاهای شهری در محلات مختلف شهر

- برنامه ریزی های آینده شهر با جمع آوری اطلاعات از طریق ممیزی و چندين مزايای ديگر ...

تعداد امتیازات: (1) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (20)
کد خبر: 200

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

 تمام حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شرکت شاهکارسازان آذربایجان می باشد